Erasmus+ Yararlanıcıları Öğrencilerimiz Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Duyurusu

Değerli Erasmus+ Yararlanıcıları Öğrencilerimiz,

Sizle iki önemli duyuruyu paylaşıyoruz. Duyuruları dikkatle takip etmeniz ve bizimle iletişim halinde olmanızı rica ederiz.Acil durumlar için iletişim whatsapp numarası: +905309700799.

Ülkemizde Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda, Erasmus+ Programından yararlanan vatandaşlarımızdan gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

1-Erasmus+ Programı çerçevesinde ülkemizden diğer ülkelere gidecek tüm vatandaşlarımızın, gidişlerini 13 Mart 2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar erteleme zorunluluğu doğmuştur. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Türkiye Ulusal Ajansı ve Türkiye'deki kurumlarından bilgi almaları ve gidecekleri ülkelerdeki kurumları bilgilendirmeleri yerinde olacaktır.

2-Erasmus+ Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, ilgili makamlarımızca dün ve bugün alınan önlemler ve yapılan çağrılar çerçevesinde, bulundukları ülkelerde kalmaları, alınan yerel sağlık önlemlerine ve yerel makamların kararlarına uymaları ve bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarının yönlendirmelerini düzenli olarak izlemeleri yerinde olacaktır.

Bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek isteyenlerin, böyle bir kararı Erasmus+ sözleşmelerinden kaynaklanan taahhütleri üstlenmeleri koşuluyla ve bulundukları ülkelerdeki kurumları ve ülkemizde bağlı oldukları kurumları ile istişare ederek vermeleri tamamen kendi sorumlulukları olacaktır. Ancak vatandaşlarımızın ikinci bir duyuruya kadar bulundukları ülkelerde kalmalarının ilgili makamlarımızca tavsiye edildiği önemle dikkate alınmalıdır.

Tüm Erasmus+ Programı yararlanıcılarına, koordinatörlerine ve ilgili vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.
TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından gelen açıklamaya göre;
1)İspanya, Almanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Ülkemize yapılacak uçuşlar 15 Mart 24.00 itibarıyla durdurulmuştur.

2)Anılan Ülkelere geçici olarak kısa süreyle giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve Ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımız 16 Mart Pazartesi yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları Ülkelerdeki Türk diplomatik temsilciliklerine başvuracaklardır.

3)Başvuru yapan vatandaşlarımızın ülkeye dönüşleri 17 Mart 2020 Salı günü 24.00’e kadar tamamlanacaktır.

4)Bu şekilde Ülkemize dönen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina/gözlem altına alınacaklardır.

Sağlıklı günler dileriz.

Acil durumlar için iletişim whatsapp numarası: +905309700799